Rok 2017 – OS v sociálních službách prosadil zvýšení tarifů o 23 %

Rok 2017

V čele vlády stál do 13. prosince 2017 Bohuslav Sobotka (ČSSD), vystřídal ho Andrej Babiš (ANO 2011).

Ministrem zdravotnictví byl do 13. prosince 2017 Miloslav Ludvík (ČSSD), vystřídal ho Adam Vojtěch (nestraník za ANO 2011).

Ministryní práce a sociálních věcí byla do 13. prosince 2017 Michaela Marksová (ČSSD), vystřídala ji Jaroslava Němcová (ANO 2011).

Ministrem financí byl do 24. května 2017 Andrej Babiš (ANO 2011), vystřídal ho Ivan Pilný (ANO 2011), vystřídala ho Alena Schillerová (od 13. prosince 2017, nestranička za ANO 2011).

Celostátní konference odborového svazu v listopadu 2016 rozhodla o spolupráci odborového svazu s pojišťovnou D. A. S. Do roku 2017 tak členové odborového svazu vstupovali s novým výrazným benefitem – pojištěním na nepřetržitou právní pomoc, které se vztahuje na pracovněprávní pomoc i na soukromé právní poradenství.

Odborový svaz pokračoval ve svém tlaku na sjednocení odměňování podle platových tarifů bez ohledu na právní formu zdravotnického zařízení a spolupracoval na formulaci jednoduché změny v zákoníku práce, jejíž přijetí by toto mohlo zajistit.

Koncem roku 2016 se podařilo prosadit, aby se od 1. ledna 2017 o 10 % zvýšily platové tarify zaměstnanců poskytovatelů zdravotních služeb odměňovaných platem.

Dalším zaměstnancům ve veřejných službách a veřejné správě se zvýšily platové tarify již od 1. listopadu 2016, a to o 4 %.

Odborový svaz intenzivně usiloval o zlepšení odměňování zaměstnanců sociálních služeb – požadoval zrušení nejnižších dvou tabulek a přeřazení pracovníků v přímé péči a sociálních pracovníků do tabulky, podle níž jsou odměňováni zdravotníci.

V lednu o těchto návrzích, o personálních a dalších problémech ve zdravotnictví odborový svaz jednal s ministrem zdravotnictví Miloslavem Ludvíkem i premiérem Bohuslavem Sobotkou, odboráři z nemocnic akciových společností o této diskriminaci v odměňování informovali na jednání poslaneckého výboru pro sociální politiku.

Odborový svaz prosazoval zvýšení příplatku za směnnost pro všechny zaměstnance.

Krajské rady odborového svazu za účasti členů vedení OS postupně v regionech jednaly s nově zvolenými představiteli krajů.

Odborový svaz intenzivně pomáhal odborovým organizacím se zvládnutím povinností vztahujících se k zápisům údajů u rejstříkových soudů.

Odboráři Rokycanské nemocnice vstoupili od 1. března kvůli mzdám nezdravotníků do stávkové pohotovosti, díky níž se jim podařilo prosadit, že 10% zvýšení základních mezd obdrželi nejen zdravotníci, ale i nezdravotníci, s nimiž se původně nepočítalo. Stávková pohotovost proto mohla být 29. března odvolána.

Odborový svaz odmítl předložený návrh o univerzitních nemocnicích, protože v něm šlo o obrovské odstátnění atraktivního majetku a o pro zaměstnance ohrožující změnu fakultních nemocnic podobnou převádění jiných nemocnic na akciové společnosti. V červnu nakonec poslanci rozhodli, že zákon o univerzitních nemocnicích v tomto volebním období nebude projednáván.

V pondělí 10. dubna odborový svaz zahájil na tiskové konferenci kampaň Konec levné práce v sociálních službách, na společné tiskové konferenci s Asociací poskytovatelů sociálních služeb ČR 25. dubna odborový svaz upozornil na akutní nedostatek zaměstnanců v sociálních službách, který již ochromuje celý systém. V dubnu odborový svaz zároveň o situaci a odměňování v sociálních službách jednal jak s ministryní práce a sociálních věcí Janou Maláčovou, tak s premiérem Bohuslavem Sobotkou (18. dubna a 26. dubna).

Pět členů svazové sekce zdravotnických záchranných služeb se koncem dubna na pozvání britského odborového svazu UNISON zúčastnilo konference v Liverpoolu.

Sekce pracovníků hygienické služby na jednáních s hlavní hygieničkou i na dalších jednáních požadovala zlepšení financování hygienické služby i zdravotních ústavů a zvýšení počtu pracovníků krajských hygienických stanic.

Se slovenskými kolegy se výkonná rada OS sešla ve dnech 18. až 20. května v Tatranské Lomnici.

Kvůli chování ředitele a celkové situaci na záchrance vyhlásili odboráři jihomoravské ZZS 28. července stávkovou pohotovost.

Zásluhou vytrvalého tlaku odborového svazu se od 1. 7. 2017 zvýšily platové tarify a základní mzdy sociálním pracovníků a pracovníkům v přímé péči o 23 % a byli přeřazeni do zdravotnických tabulek! Ostatní zaměstnanci mimo zdravotních sester dostali zvýšení o 9,4 %.

Odbory dál s vládou jednaly o zvyšování platů a díky své vytrvalosti dosáhly toho, že od 1. listopadu 2017 se zvýšily platové tarify pedagogům o 15 % a ostatním zaměstnancům veřejných služeb a veřejné správy o 10 %. Zaměstnancům ve zdravotnictví se platové tarify zvýšily o 10 % od ledna 2018.

Odborům se rovněž podařilo prosadit změny v katalogu prací, což pro některé skupiny zaměstnanců znamenalo lepší platové zařazení.

Foto archiv odborového svazu

Aktuality 11. 3. 2023 / 21:29

Rok 2018 – neplněné platové sliby a VIII. sjezd OS

Od počátku roku 2018 odborový svaz řešil, zda byly opravdu na všech pracovištích o 10 % zvýšeny platové tarify.

Aktuality 10. 9. 2022 / 20:53

Rok 2016 – naléhavé požadavky na řešení nedostatku personálu

Do roku 2016 vstoupil odborový svaz s požadavkem na řešení kritického nedostatku zdravotníků v nemocnicích.

Aktuality 9. 9. 2022 / 20:36

Rok 2015 – tlak na lepší odměňování i financování

Vláda byla po celý rok 2015 stabilní, v čele s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD).