Sekce nelékařských zdravotnických pracovníků – plnění programu OS

Sekce nelékařských zdravotnických pracovníků pracovala ve složení Miroslava Jordánová, Radmila Poulová, Irena Šulcová, Bc. Martin Vojáček a Dagmar Volková, která je řídící sekce. Garantkou sekce nelékařských zdravotnických pracovníků je místopředsedkyně OS Mgr. Jana Hnyková. V červnu 2020 odešel ze sekce Bc. Martin Vojáček a místo něj byla výkonnou radou jmenovaná Bc. Gabriela Sýkorová z Fakultní nemocnice Plzeň.

Sekce se od posledního sjezdu sešla celkem devětkrát a její intenzita setkávání byla ovlivněna pandemií COVID-19 v roce 2020 a 2021. Sekce využívala možnost scházet se on-line a prezenčně.

Na svých jednáních se sekce zabývala výší platů a mezd ve zdravotnictví a kolektivním vyjednáváním v jednotlivých nemocnicích v roce 2019, 2020 a 2021. Velkým problémem bylo zvýšení příplatku za směnnost a zvláštního příplatku za neuropsychickou zátěž, které nebylo dáno pevnou částkou, ale bylo stanoveno rozpětí a záleželo na kolektivním vyjednávání v jednotlivých nemocnicích o výši příplatku. Sekce kritizovala nedostatek finančních prostředků ve zdravotnických zařízeních, který ovlivňuje kolektivní vyjednávání a nárůst finančního ohodnocení zaměstnanců. Jeden ze zdrojů sekce viděla v částečném čerpání rezerv ze zdravotních pojišťoven a v navýšení příspěvku za státní pojištěnce. Posílení rozpočtu jak pojišťoven, tak i zdravotnických zařízení by vedlo i k navýšení platů a mezd. Sekce podpořila v roce 2019 akce Krizového štábu 9 proti kolapsu zdravotnictví a požadavky na zvýšení mezd a platů v roce 2020 pro všechny zaměstnance ve zdravotnictví o 1500 Kč. Kritizovala nespravedlivé navýšení platů a mezd v roce 2021, které bylo ovlivněno nastupující vládou Petra Fialy.

Po nástupu pandemie COVID-19 se sekce nelékařských zdravotnických pracovníků scházela minimálně z důvodu enormního zatížení zdravotnického personálu v nemocnicích, kde členky sekce pracují. Na druhé straně se členky sekce podle potřeby zapojovaly do činnosti odborového svazu, zodpovídaly různé dotazy vedení odborového svazu a činily kroky k nápravě problémů, které souvisely s nedostatkem osobních ochranných pracovních prostředků, testováním a očkováním a náhradou mzdy a platu. S nadměrnou zátěží zdravotníků se zvyšovaly i počty nakažených zdravotníků a opakovaně se řešil postup při uznávání onemocnění COVID-19 jako nemoci z povolání. V této souvislosti se řešily kompenzace zaměstnancům v případě karantény nebo infekční nemoci. Zvláštní pozornost členky sekce věnovaly podmínkám a vyplácení mimořádných odměn v lůžkových zdravotnických zařízeních za obě vlny pandemie COVID-19. Sekce ocenila vysoké nasazení vedení odborového svazu při získání odměn za I. a II. vlnu COVID-19 pro zaměstnance ve zdravotnictví. Ocenila i získaný benefit v podobě možnosti čerpání mimořádného dotačního programu pro poskytovatele lůžkové péče s cílem prevence negativních dopadů psychické a fyzické zátěže a obnovy psychických a fyzických sil pro pracovníky ve zdravotnictví v souvislosti s epidemií COVID-19 zaměstnaných u poskytovatelů zdravotních služeb. Členky vyslovily zklamání nad nemožností čerpat tyto vouchery na obnovu psychických a fyzických sil v lázeňských zařízeních i v roce 2022 pro zaměstnance v nemocnicích, vyjma fakultních nemocnic.

Další oblastí jednání bylo personální obsazení v nemocnicích. Členky sekce upozorňovaly na kritický stav počtu personálu v nemocnicích, což omezuje dostupnost péče v jednotlivých nemocnicích a regionech. Mezi hlavní problémy, které způsobují nedostatek personálu, řadí členky sekce špatné pracovní podmínky, vysokou psychickou a fyzickou zátěž, zhoršené pracovní vztahy, neuznání veřejností a s tím související zvýšené násilí vůči pracovníkům ve zdravotnictví a v neposlední řadě i velké rozdíly mezi platy a mzdami. Sekce vždy podporovala vedle navýšení platů a mezd i další benefity pro nelékařské zdravotnické pracovníky a jejich stabilizaci. Členky sekce odmítly zrušení platových tabulek, protože by to ohrozilo nejen příspěvkové organizace, ale i mzdové nároky v nemocnicích akciových společnostech a v soukromých nemocnicích. Tento neuvážený krok by vedl k dalšímu odlivu zaměstnanců ze zdravotnictví.

Členky sekce se zabývaly také kompetencemi všeobecných a praktických sester a jejich legislativním ukotvením. Zásadně odmítly vznik komory sester a dalších nelékařských pracovníků jako zbytečnost.

Členky sekce nelékařských zdravotnických pracovníků se aktivně zapojily svými zkušenostmi z praxe a hodnotily dopady transformace psychiatrické péče, zároveň projevily zájem o účast na jednání kulatých stolů na Ministerstvu zdravotnictví k transformaci psychiatrické péče.

V dalším období se bude sekce zabývat dopady pandemie COVID-19 na nelékařské zdravotnické pracovníky, organizací práce v této těžké době a s tím souvisejícími mzdovými a platovými podmínkami ve zdravotnictví, personálním obsazením ve zdravotnických zařízeních.

Členky sekce podporují dřívější odchod do důchodu pro nelékařské zdravotnické pracovníky za celoživotní namáhavou práci ve zdravotnictví.

Aktuality 15. 3. 2024 / 12:21

Sekce jednaly s hlavní sestrou ČR Alicí Strnadovou

V úterý 20. února 2024 se sešly sekce nelékařských zdravotnických pracovníků a sekce nemocnic s hlavní sestrou Mgr. Alice Strnadovou, MBA, a její kolegyní Lenkou Dragounovou.

Aktuality 13. 11. 2023 / 10:41

Sekce nelékařů: Kdo jsme a jak pracujeme?

Jsme sekce nelékařských zdravotnických pracovníků. Během roku 2023 jsme na svých jednáních jednaly o mnoha palčivých tématech a daly jsme různá doporučení.

Aktuality 9. 3. 2022 / 18:30

Sekce nelékařských zdravotnických pracovníků jednala o odměňování

Jednání výboru sekce nelékařských zdravotnických pracovníků se konalo 24. ledna, z epidemických důvodů a kvůli velké vytíženosti členů sekce se konalo on-line.