Sekce pracovníků hygienické služby jednala s ministrem Válkem

V úterý 3. září členové sekce pracovníků hygienické služby jednali s ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem a dalšími zástupci Ministerstva zdravotnictví. Jednání se zúčastnila také vedoucí právního a sociálního oddělení OS Ing. Ivana Břeňková.

Na úvod se odboráři seznámili s nově jmenovanou hlavní hygieničkou MUDr. Barborou Mackovou, MHA, s kterou měli naplánovaných několik bodů k projednání. Mezi hlavní body patřilo vypořádání připomínek v rámci vnějšího připomínkového řízení zákona o ochraně veřejného zdraví, tedy zákona, který mimo jiné zřizuje všechny hygienické stanice, zdravotní ústavy a Státní zdravotní ústav a který definuje jejich povinnosti.

Vnější připomínkové řízení mělo být vypořádáno již během tohoto léta, ale z důvodu problematiky definování hygienických registrů a uchování dat došlo ke zdržení. Se zástupci Ministerstva zdravotnictví se sekce opět setká na konci září, kdy budou připomínky odborového svazu vypořádané.

Finanční a personální situace

Druhým bodem byla finanční a personální situace. U tohoto bodu se rozproudila živá diskuze. Odboráři opět upozorňovali, že situace v hygienické službě, zdravotních ústavech a Státním zdravotním ústavu je neúnosná a bez kvalitních zaměstnanců, které nedokážeme adekvátně zaplatit, může být ohrožen celý systém ochrany veřejného zdraví, tj. v důsledku zdraví každého jednotlivce v České republice.

Od zástupců Ministerstva zdravotnictví zaznělo, že si jsou vědomi nízkých průměrných platů v orgánech ochrany veřejného zdraví, takže tyto instituce nemohou konkurovat organizacím, které nejsou pod mzdovým limitem, jako jsou nemocnice a soukromé laboratoře. Zároveň sdělili, že v návrhu příprav státního rozpočtu pro rok 2025 se počítá s 50 mil. Kč pro tyto instituce na mzdové prostředky. V současné době probíhá debata na vládní úrovni o navýšení tarifů od 1. 1. 2025, návrh Ministerstva zdravotnictví je navýšení o 5 %.

Hlavní hygienička upozornila, že ve zdravotních ústavech a Státním zdravotním ústavu je nutné hledat externí zdroje financování, například expertizní činností nebo nabízením placených služeb veřejnosti. Zástupci Ministerstva zdravotnictví dále sdělili, že je nutné nastavit spolupráci mezi KHS/ZÚ/SZÚ a definovat požadavky těchto organizací. Ministr Vlastimil Válek jasně deklaroval, že v případě služeb vyžadovaných státem také musí být tyto služby státem uhrazené.

Problémy v platovém zařazení

V souvislosti s odměňováním zaměstnanců odborový svaz opětovně upozornil na nesoulad mezi katalogem správních činností (nařízení vlády č. 302/2014 Sb.) a katalogem prací ve veřejných službách a správě (nařízení vlády č. 222/2010 Sb.), protože zaměstnanci na srovnatelných pozicích jsou zařazeni v jiné platové třídě.

Dle sdělení zástupců Ministerstva zdravotnictví bylo ze strany tohoto ministerstva několikrát žádáno Ministerstvo práce a sociálních věcí o otevření katalogu prací, ale zatím k tomu nedošlo. Zástupci Ministerstva zdravotnictví informovali, že je v současné době ve 2. čtení novela zákona o státní službě, která by měla platit od 1. 1. 2025, s čímž souvisí i novelizace souvisejících vyhlášek a nařízení.

Zástupci odborového svazu upozornili, že dlouhodobí zaměstnanci krajských hygienických stanic mají krom středoškolského vzdělání zakončeného maturitní zkoušku také dvouleté pomaturitní studium v oboru asistent hygienické služby zakončené opět maturitou, někteří z nich jsou atestovaní v konkrétním oboru, ale přesto jsou v 9. platové třídě, byť nově nastoupivší zaměstnanci jsou často v 10. nebo dokonce i v 11. platové třídě, ačkoliv jejich dosažené vzdělání souvisí s hygienou jen vzdáleně.

Dle sdělení Ministerstva zdravotnictví je v současné době na KHS 506 zaměstnanců, kteří jsou zařazeni v 9. platové třídě, a bylo by nutné upravit požadavky na vzdělání, aby zaměstnanci měli nárok na vyšší platovou třídu.

Sekce pracovníků hygienické služby zdůraznila, že jejich náplň práce odpovídá 10. platové třídě.

Státní tajemník Mgr. Stanislav Měšťan argumentoval, že je možné zvýšit platovou třídu již nyní, pokud jsou zaměstnanci hodnoceni jako výborní nebo si doplní vzdělání, ale že nemá informace od ředitelů KHS, že by chtěli třídy měnit.

Sekce pracovníků hygienické služby argumentovala, že v praxi k výbornému ohodnocení zaměstnanců nedochází z důvodu nedostatku mzdových prostředků. Zde se nabízí otázka, jak by se popasovali ředitelé HS se situací, kdyby se zaměstnanci zařazení v 9. platové třídě, lidově řečeno „šprajcli“ a nechodili na kontroly samostatně, tak jak je tomu nyní. Protože zaměstnanci v 9. platové třídě by neměli vykonávat kontrolu samostatně.

Kompetence v oblasti výživy

Neradostným bodem bylo jednání ohledně kompetencí hygienické služby v oblasti výživy, kdy v současné době v Senátu ČR leží návrh zákona o převedení kompetencí výživy z hygienické služby na Státní zemědělskou a potravinářskou inspekci. Bohužel ministr Válek nevyslyšel argumenty odborového svazu a zanechání kompetencí rezortu zdravotnictví nepodpořil. V současné době se členky sekce obracejí na senátory s žádostí o podporu, aby uvedený zákon vrátili k přepracování Poslanecké sněmovně. Podle mého osobního názoru je špatně, když dozorový orgán, který má na starosti živočišnou výrobu, bude kontrolovat i zpracování. Je to pěkně provázané, a tedy i možnost korupce. Pokud se přehlédne něco v jednom, druhý to přikryje.

16 milionů pro zaměstnance

Naopak pozitivním bodem byla informace Ministerstva zdravotnictví, že bylo rozděleno a odesláno na jednotlivé hygienické stanice celkem 16 mil. Kč. Finance byly na jednotlivé hygienické stanice rozděleny dle úvazků. Jedná se o těch 16 mil. Kč, které měly být v minulém roce vyplaceny zaměstnancům hygienických stanic dotačním titulem za práci v době covidové pandemie. Protože tyto finance měly být určeny zaměstnancům, bylo domluveno, že jednotlivé hygienické stanice použijí finance pro zaměstnance. Na některých hygienických stanicích šla částka do stravenek, jinde bylo zlepšeno pracovní prostředí zaměstnancům. V každém případě se sekce bude začátkem roku 2025 dotazovat, jak konkrétně byly tyto finance na jednotlivých hygienických stanicích využity. Vy zaměstnanci se můžete svých ředitelů dotazovat již nyní. Nás to rozhodně zajímat bude.

Foto Lada Cinegrová a Jana Němcová

Podobné články

Aktuality 1. 11. 2024 / 19:41

Hygienická sekce se zástupci MZ o ochraně veřejného zdraví

Ve čtvrtek 31. 10. 2024 se konalo společné jednání sekce pracovníků hygienické služby se zástupci Ministerstva zdravotnictví.

Aktuality 13. 9. 2024 / 16:14

Sekce pracovníků hygienické služby – plnění programu OS od IX. sjezdu OS do 30. 6. 2024

Zpráva sekce pracovníků hygienické služby OS o plnění programu odborového svazu od IX. sjezdu odborového svazu do 30. června 2024.

Aktuality 12. 6. 2024 / 18:23

Výměna zkušeností se slovenskými kolegy z hygienické služby

Ve dnech 10. a 11. června se v Bratislavě se setkali zástupci odborových organizací z krajských hygienických stanic, Státního zdravotního ústavu a zdravotních ústavů se slovenskými kolegy.

Načíst další
 
Napište nám