Společně jsme hodně zachránili. Teď napravujeme důsledky „reforem“

Problémů ve zdravotnictví a v sociálních službách máme více než dost. Reformní kroky bývalé vlády Petra Nečase a zásahy ministra Leoše Hegera přinesly své ovoce, a to jak ve zdravotnictví, tak v sociálních službách. Výsledkem reforem ovšem nejsou těšínská jablíčka, jak bylo bývalými vládními představiteli slibováno, ale „planky“.

Zdravotnictví přišlo vlivem daňových změn, opatření ČNB a dalších úprav v průběhu uplynulých tří let o více než třicet miliard. Nemocnice ve stejné době dostaly v průměru na úhradách kumulovaně až o 13 % méně. Výsledky? Personálně vybrakované nemocnice, snížené platy a mzdy, naštvaní, fyzicky a psychicky přetížení zaměstnanci zvažující odchod ze zdravotnictví, pacienti dostávající méně péče.

V sociálních službách zvýšená fluktuace, přetížení zaměstnanci a nejnižší průměrné platy ze všech oblastí veřejných služeb.

Odbory tento stav předvídaly. Ve všech souvislostech je ovšem nutné připomenout, že nebýt našeho úsilí a našich akcí, mohlo být daleko hůř!

Ve zdravotnictví byl plán zrušit třicet nemocnic, zaměstnancům příspěvkových organizací hrozilo, že nebudou existovat tabulky, pacienti si dnes mohli v rámci nadstandardu připlácet na běžnou zdravotní péči, lázně mohly fungovat jen pro samoplátce, ochranu veřejného zdraví mohly zajišťovat soukromé subjekty, z fakultních nemocnic mohly být „neziskové obchodní společnosti“.

Milé kolegyně a kolegové, je důležité připomenout naši největší devizu, a tou je pospolitost a hájení a prosazování společných zásad a cílů. Spolu jsme uhájili zdravotnictví a sociální péči jako veřejné služby, spolu jsme drželi zaměstnanost, a to mnohdy na úkor platů.

Nyní se ovšem musíme dívat dopředu a hledat to pomyslné světýlko na konci tunelu. Myslím, že náš svaz v tom, co chceme, má jasno. Chceme se podílet na nápravě „reforem“, chceme, aby zaměstnanci dostali za práci spravedlivou odměnu, chceme, aby se dnešní mnohdy téměř otrocké pracovní podmínky dostaly zpět na únosnou úroveň. A k tomu jsme už vykročili.

Vedení svazu prosazuje naše požadavky na jednáních s poslanci, ministry i premiérem – jejich stručný souhrn najdete na příštích stránkách například v rubrice Stalo se, zprávy průběžně přinášíme na svazovém webu a elektronicky vám informace posíláme do odborových organizací.

A vy nám v našem úsilí pomáháte. Naposled jste svůj názor vyjádřili na společném setkání výkonné rady, dozorčí rady a členů krajských rad s vedením odborového svazu v Praze dne 11. června. Kolegyně a kolegové, děkujeme za pomoc a podporu.

Výsledky naší dosavadní společné práce jsou úctyhodné, ale těžké úkoly máme ještě před sebou:

● Prosazujeme zvýšení tarifních tabulek minimálně o 5 %.

● V sociálních službách žádáme přeřazení sociálních pracovníků a pracovníků v přímé péčí do „zdravotnických tabulek“

● Usilujeme o zrušení pásmového odměňování.

● Požadujeme finanční zabezpečení práce zdravotníků v sociálních službách.

● Pro všechny zaměstnance působící ve zdravotnických zařízeních financovaných z veřejného zdravotního pojištění žádáme odměňování podle platových tarifů bez ohledu na zřizovatele a právní formu zařízení.

Naše požadavky jsou jasné a plně oprávněné. Čím silnější a semknutější při jejich prosazování budeme, tím větší jsou naše šance na úspěch.

Aktuality 13. 6. 2024 / 12:43

V záludném návrhu vidím pokus o likvidaci odborů

Události posledních měsíců mě nutí hodně přemýšlet. Dá se věřit politikům? Předvolební sliby nic neznamenají? Podepsané dohody nic neznamenají?

Aktuality 19. 5. 2024 / 20:51

Změny ve zdravotnictví opět k horšímu – publikovali jsme

Poslední návrhy Ministerstva zdravotnictví jsou ve svém celku nepřijatelné a směřují k další komercializaci českého zdravotnictví.

Aktuality 17. 4. 2024 / 22:03

Ve veřejném zdravotním pojištění hrozí velmi nebezpečné změny

Novela zákona o veřejném zdravotním pojištění přináší na první pohled zajímavé, ale ve skutečnosti velmi nebezpečné změny.