Od sjezdu OS v roce 2022 pracuje středočeská krajská rada jako pětičlenná, jejími členy jsou: Bc. Jan Ševců, Ivana Vaňoučková, Mgr. Ilona Kučerová, Martina Hornofová, DiS., a Marie Zeyvalová.
Bc. Jan Ševců – předseda krajské rady je fyzioterapeut a pracuje v Oblastní nemocnici Mladá Boleslav.
Ivana Vaňoučková – místopředsedkyně krajské rady pracuje na Krajské hygienické stanici Středočeského kraje.
Mgr. Ilona Kučerová – fyzioterapeutka působící v Oblastní nemocnici Kladno.
Martina Hornofová, DiS. – fyzioterapeutka působící v Masarykově nemocnici Rakovník.
Marie Zeyvalová – vedoucí pracovník v sociálních službách Domov U Anežky Benátky nad Jizerou.
Krajská rada se nesetkává každý měsíc, ale spíše podle aktuální potřeby, protože je stále složitější uvolnit se z pracovních povinností na jednání. Navíc často vznikají situace, které je třeba řešit okamžitě, a to prostřednictvím telefonické či elektronické komunikace. Jednání krajské rady se zúčastňuje také regionální manažerka Iva Falberová. Na schůzích se projednává plnění vládních slibů ohledně zvyšování platů a mezd v krajských nemocnicích a dalších zařízeních kraje, členství v Zajišťovacím fondu, povinnosti organizací vůči rejstříkovým soudům a používání programu členské evidence Trewis.
V průběhu našeho působení v krajské radě jsme měli příležitost setkat se s hejtmankou Petrou Peckovou pouze dvakrát. Tato omezená komunikace s krajskými úřady představuje značnou překážku při efektivním řešení našich záležitostí. Každý kontakt či žádost o schůzku musí být zasílán oficiální cestou prostřednictvím vedení svazu, což často vede k prodlevám a omezené flexibilitě při řešení naléhavých problémů. To podtrhuje potřebu zlepšit komunikační kanály mezi krajskou radou a vedením kraje, abychom zajistili efektivnější spolupráci a lepší naplňování našich cílů.
Jednání krajské tripartity a Regionální rady ČMKOS (RROS) se účastní regionální manažerka Iva Falberová.
Pravidelně se účastníme mítinku ČMKOS.
V listopadu a prosinci 2023 se krajská rada aktivně zapojila do koordinace s většinou předsedů nemocnic v Středočeském kraji. V rámci této iniciativy jsme se soustředili na otázku zvyšování platů. Naším cílem bylo dosáhnout sjednocení podmínek pro zvyšování tarifů v jednotlivých zdravotnických zařízeních. Tento strategický krok se ukázal jako vysoce efektivní, neboť přispěl k harmonizaci odměňování a zajištění spravedlivějších platových podmínek napříč celým krajem. Takové koordinované úsilí přispělo k lepší spolupráci mezi jednotlivými nemocnicemi a podpořilo rovnoměrné zvyšování tarifů v souladu s aktuálními potřebami a očekáváními v oblasti zdravotní péče. K tomuto kroku jsme přistoupili z důvodu jednání odborového svazu s LOK-SČL a Mladými lékaři na vládní úrovni.
Ve zdravotnictví panuje výrazný nedostatek personálu, přičemž průměrný věk sester neustále roste, jelikož noví zaměstnanci téměř nenastupují. Pokud se přeci jen někdo nově zaměstná, velmi často rychle odchází. To je způsobeno množstvím práce, vysokou odpovědností, náročností práce s nemocnými pacienty a nízkou nástupní tarifní mzdou, která je často nízká ve srovnání s náročností práce. Nové sestry nemají dostatek času na postupné zapracování, a tudíž hledají klidnější a méně náročná zaměstnání jinde, často za lepší finanční ohodnocení. Pokud se přeci jen někdo nově připojí, většinou přichází z jiného zdravotnického zařízení. Některá oddělení jsou udržována v chodu díky sestrám v důchodu, pokud by tyto sestry odešly, hrozí uzavření těchto oddělení. Podobný je nedostatek lékařů, ačkoliv z lékařských škol noví absolventi přicházejí. Tito lékaři jsou však často překvapeni množstvím práce a množstvím přesčasů, což vede ke zvýšenému odlivu kvalifikovaných lékařů do soukromých ambulancí, kde mohou mít vyšší plat.
Situace s nedostatkem personálu se nevyhýbá ani příspěvkovým organizacím.
V oblasti sociálních služeb vidíme též největší problém v nedostatku personálu, odchod personálu do jiných oborů, tím vzniká zvýšení pracovních povinností, únava personálu z fyzicky i psychicky namáhavé práce a za to mají zaměstnanci minimální ocenění. V sociálních službách nebylo tři roky přidáno do tarifu, některé domovy nedostaly ani navýšení v osobním příplatku, ani v odměnách.
V hygienické službě bohužel panuje podobná situace. Naše kolegyně se pravidelně účastní setkání s hlavní hygieničkou. V rámci systematizace úřadů byla provedena reorganizace oddělení podle modelu jeden nadřízený na pět podřízených, což se ukázalo být pro hygienickou službu nevhodné a nepraktické. Byla spojena různá oddělení napříč krajem, což komplikuje pracovní procesy. Někteří zaměstnanci, kteří přišli o své vedoucí pozice, z hygienické služby odcházejí. Ve dnech 10. a 11. června se v Bratislavě konal seminář pracovníků hygienické služby z České republiky a Slovenska. Účastníci si vyměňovali informace o náplni práce, pravomocích, pracovních postupech, odměňování a kolektivním vyjednávání. Aktuálně na hygienickou službu doléhají problémy spojené s novelou stavebního zákona. Novela byla spuštěna v ostré verzi bez předchozího školení, což způsobilo, že systém nefunguje správně a chybí potřebné informace.
Poděkování
Závěrem mi dovolte vyjádřit upřímné poděkování všem svým kolegům. Děkuji za vaši neúnavnou práci a úsilí, které vkládáte do našeho společného působení v krajské radě. Vaše nasazení a spolupráce jsou klíčové pro úspěšné naplňování našich cílů a pro zajištění efektivního fungování našich projektů. Děkuji vám za vaši profesionalitu, oddanost a týmového ducha, který přináší inspiraci a motivaci všem okolo. Vážím si každého z vás za váš přínos a za to, že jsme společně schopni čelit všem výzvám. Těším se na další spolupráci a věřím, že společně dosáhneme ještě větších úspěchů.
Bc. Jan ŠEVCŮ, předseda krajské rady