Tikající časovaná bomba: Zdravotnictví v ČR a Evropě

Je pondělí 8. dubna, stojím před budovou Altiero Spinelli v Evropském parlamentu v Bruselu, před srdcem rozhodování o zdravotnické politice v Evropě. Za hodinu budu mít projev na konferenci nazvané “Zdraví místo profitu”. Můj úkol? Upozornit na tikající časovanou bombu v českém zdravotnictví. Budu hovořit o směrování zdravotnictví v České republice, nedostatku zdravotnického personálu a zvyšující se potřebě zdravotnické péče.

S úbytkem personálu a narůstajícím počtem seniorů, kteří přirozeně budou potřebovat zvýšenou zdravotní péči, se jedná o kombinaci, kterou je třeba řešit s předstihem. Máme nejvyšší čas se na budoucnost připravit strukturálními změnami v systému, abychom zaměstnance ve zdravotnictví udrželi a také nabírali dostatek nových.

Nejsme ale jediní, kdo řeší tento problém. Je řada západních zemí, které mají stejný směr s úbytkem zdravotníků a zvyšující se potřebou péče. Někteří si nadělali i řadu jiných potíží, kterým se můžeme vyhnout. Například privatizace zdravotnictví může vypadat lákavě a nabízí zdánlivé řešení ekonomické zátěže státu. Realita je ale taková, že riziko otevírání nůžek mezi bohatými a chudými se odráží i v kvalitě a dostupnosti péče.

Také proto byla na místě diskuze o určité garanci Evropské unie v nepodkročitelném minimu a dostupnosti péče bez ohledu na zdravotní systém jednotlivých zemí. Zásadní otázkou byla také dostupnost léků, jejich ceny a schopnost EU být ve výrobě léčiv soběstačná. Závislost na dovozu léků ze zemí jako je Čína nebo Indie jsou reálným bezpečnostním rizikem.

Konference byla zakončena debatou mezi panelisty a členy publika o tom, jaké priority by si evropské politické skupiny měly stanovit, aby změnily směr evropských zdravotnických systémů. Konsenzus byl jasný: Evropa naléhavě potřebuje přesunout pozornost na bezpečné personální zajištění, veřejné financování, právo na zdravotní péči pro všechny a ukončit komercializaci zdraví a péče.

Byla pro mě nesmírná čest, že jsem mohl být součástí diskusního panelu, hovořit o vizích a hájit zájmy převážně českých zdravotníků, bez kterých se u nás neobejdeme.

Aktuality 30. 5. 2024 / 11:38

Miroslav Vácha referoval v Bruselu o českém zdravotnictví

Na březnovém jednání výkonného výboru EPSU jsem byla vyzvána, abychom vyslali zástupce České republiky, který by 8. dubna v Bruselu vystoupil na konferenci "Zdraví místo profitu".

Aktuality 30. 5. 2024 / 10:42

Projev na konferenci Zdraví místo profitu v Evropském parlamentu

Jmenuji se Miroslav Vácha, jsem z České republiky a budu hovořit o personální situaci ve zdravotnictví České republiky. Pracuji 14 let jako zdravotnický záchranář na záchranné službě.

Aktuality 17. 4. 2024 / 20:54

Green deal z pohledu francouzských odborů

Cyrille Duch z Francouzské odborové federace Sante-sociaux CFDT předložil 28. února 2024 na jednání stálého výboru EPSU pro zdravotní a sociální služby příspěvek k Zelené dohodě – green deal.