Přesčasy lékařů a dalších zdravotníků a vývoj situace v pražské Fakultní nemocnici Bulovka byly tématem tiskové konference Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR a Lékařského odborového klubu – Svazu českých lékařů, která se konala ve čtvrtek 5. října v Praze.
Předsedkyně odborového svazu Dagmar Žitníková uvedla, že odbory vývoj situace na Bulovce sledují. Problém zde vznikl ze dvou důvodů. Prvním byla změna primáře na oddělení ARO, druhým důvodem bylo rozhodnutí ředitele o změně pracovního režimu jednotlivých lékařů. Do změny pracovního režimu lékařů se vložily odbory, protože je třeba respektovat, co lékaři mají ve svých pracovních smlouvách, tu nelze jednostranně změnit. Lékařům odbory doporučily, aby svoji pracovní smlouvu neměnili. Situace je tam velmi kritická, protože lékaři by měli od 11. října nastoupit do směn, ale oni do směn nastoupit nechtějí a nechtějí ani pokračovat v přesčasech, které mají téměř všichni vyčerpané.
Zdůraznila, že odbory dlouhodobě upozorňují na to, že tento problém se netýká jen Bulovky, týká se většiny českých nemocnic. Ale na Bulovce žádná snaha o řešení není. Velmi ji zarazilo, že ředitel Kvaček chtěl na Bulovce situaci řešit tak, že nabízel externistům daleko vyšší částky za jejich práci, než nabízí svým zaměstnancům. Odbory dostaly informaci, že se jedná až o 3,5 tisíce korun za hodinu. To je jednoznačně diskriminační a odporuje to zákoníku práce, který říká, že za práci stejné hodnoty má být stejná odměna. Problémů na Bulovce je opravdu hodně. Odbory požádaly o jednání pana ministra Válka, upozornily ho na všechny problémy – dopis viz níže jako soubor ke stažení. Lékaře z ARO podporují kolegové z jiných oddělení a mladí lékaři – viz níže jako soubor ke stažení.
Problémy na Bulovce nejsou jednorázové, některé jsou dlouhodobé. Od odborových organizací přišly opakovaně podněty, které se zabývaly fungováním a manažerským řízením Fakultní nemocnice Bulovka, takže podle odborů by se touto situací měl zabývat ministr Válek a kontrola z Ministerstva zdravotnictví, protože je to přímo řízená organizace Ministerstvem zdravotnictví.
Předseda Lékařského odborového klubu Martin Engel zdůraznil, že pokud jde celkově o přesčasy lékařů a dalších zdravotníků, odbory velmi zaráží, že 18. září kompletní požadavky předali ministrovi zdravotnictví Vlastimilu Válkovi (požadavky viz níže jako soubor ke stažení) a zatím pořád jenom slyší, že se řeší bod čísla jedna, čili přesčasy a novela zákoníku práce. Ale to byl je jeden z požadavků a jen startovací mechanismus, kdy si lidé řekli, že už toho mají dost a že v tomto režimu dál pracovat nechtějí. Na to, aby se to vyřešilo v klidu, je čas maximálně do 30. 11., aby nenastaly problémy s nástupem do směn. Mrzí ho, že frekvence jednání neodpovídá tomu, jak je situace vážná.
O situaci odbory informovaly rovněž pana premiéra Fialu (dopis z 27. 9. 2023 viz níže jako soubor ke stažení), z jeho strany žádná reakce. Přitom je třeba řešit požadavky Sekce mladých lékařů České lékařské komory a odborů jako celek, je třeba se zabývat všemi těmito požadavky. Odbory před rozhodnutím o zvýšení přesčasů zdravotníků varovaly v celém legislativním procesu – poslance, senátory, znovu poslance.
Dagmar Žitníková doplnila, že odbory vycházely ve svých dalších požadavcích z toho, jak je nyní upravené odměňování lékařů a dalších zdravotníků na Slovensku, a chtěly by samostatný zákon o odměňování zdravotníků v České republice. Co se týká objemu peněz na toto odměňování, odbory částečně vycházely z memoranda, které před dvanácti a půl lety uzavřel Lékařský odborový klub s českou vládou, a k tomu daly návrhy na zvýšení platů ostatních zdravotníků.
Ty návrhy jsou naprosto konkrétní a odbory navrhly také konkrétní způsob, jak dostat finanční prostředky do jednotlivých nemocnic. Chtějí, aby v úhradové vyhlášce, kterou bude teď Ministerstvo zdravotnictví vydávat, byly určené zvlášť finanční prostředky na zvýšení odměňování zaměstnanců lůžkových zdravotnických zařízení a zdravotnické záchranné služby. Tento způsob už byl použit několikrát, například v době vyplácení stabilizačního příplatku všeobecným sestrám.
Odbory čekají, jaké budou reakce na jejich konkrétní návrhy, a chtějí, aby se konečně odpovědně celou tou situací někdy zabýval. Myslí si, že je možné mít v České republice dostatek zdravotníků. Chtějí, aby ti zdravotníci, kteří nepracují ve zdravotnictví, se do nemocnic a do dalších zdravotnických zařízení vrátili, aby absolventi nastoupili do českých nemocnic. Ale k tomu je třeba upravit pracovní podmínky!
Foto autorka