Záchranáři vysoudili zbývající peníze související s odměnami za práci v době pandemie COVID-19, oznámili to zástupci Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR, Pojišťovny právní ochrany D.A.S. a advokát Dominik Brůha na tiskové konferenci, která se konala v pondělí 4. listopadu v Praze. Tiskové konference se zúčastnilo rovněž devět záchranářů z různých krajů.
Záležitost je podrobně popsaná v tiskové zprávě, kterou najdete ZDE a níže jako soubor ke stažení.
Záznam celé tiskové konference viz na: https://youtu.be/XjT3aCub2GM
Mgr. Jitka Chizzola, která od roku 1994 vede českou pobočku Pojišťovny právní ochrany D.A.S., na úvod krátce představila pojišťovnu a její služby. Pro odborový svaz se díky sjednané pojistné smlouvě u D.A.S. podařilo během několika týdnů přepočítat mzdové náklady a zvládnou přes 700 případů, jejichž hodnota přesáhla přes 24 milionů korun. D.A.S. uhradila náklady na předžalobní výzvy, žaloby i soudní spory včetně soudních poplatků, které by jinak museli nést zaměstnanci. Musela zároveň přijít s inovativním přístupem pro rychlé procesování stovek případů. Od roku 1989 je to nejvíce žalob, které se podaly najednou v České republice.
Předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR Dagmar Žitníková připomněla mimořádné odměny, které byly zaměstnancům vyplaceny za práci v době pandemie COVID-19. Upozornila, že problém nastal, když se zjistilo, že zaměstnavatelé nezapočítali mimořádné covidové odměny do průměrných výdělků zaměstnance. Popsala snahu odborového svazu o vyřešení problému, výsledek precedenčního soudního sporu i následující obrovskou práci související se snahou stihnout uplatnit nároky více než 700 záchranářů před uplynutím promlčecí lhůty. Reakce záchranných služeb byly velmi různé. Některé se dohodly s odborovými organizacemi, takže u nich k žádnému dalšímu soudnímu sporu nedošlo, další zdravotnické záchranné služby reagovaly až po podání předžalobních výzev, některé ZZS to dotáhly až k dalším soudním sporům.
Středočeský kraj byl jeden z mála, který covidové odměny započítával do průměrného výdělku, rychle po rozhodnutí Nejvyššího soudu reagoval Jihočeský a Pardubický kraj. Na další soudní rozhodnutí naopak čekal například Zlínský kraj, Moravskoslezský kraj, Liberecký kraj. Částky nejsou ještě paradoxně vyplaceny v Královéhradeckém kraji, kde byl veden jeden z precedenčních sporů, ale už je dohoda, že záchranáři se svých peněz dočkají. Nezáleželo jen na ředitelích ZZS, ale i na vedení krajů, protože dohromady za všechny ZZS celkem jde o sumu cca 400 milionů korun.
Ale bez jednotlivých záchranářů, kteří se ozvali, by nic vyplaceno nebylo. Každý se musel rozhodnout sám. Na 700 záchranářů tak pomohlo 7,5 tisícům zaměstnanců ZZS, protože na základě požadavků těch sedmi set lidí dostali doplatky úplně všichni.
Předsedkyně Žitníková zdůraznila, že pokud by se vůči těm, co se ozvali, uplatňovaly nějaké negativní postoje a kroky za strany zaměstnavatelů, a odborový svaz už takové případy zaznamenal, určitě bude odborový svaz tyto lidi znovu bránit. Není možné, aby byl někdo trestán za to, že se domáhá svého nároku!
Advokát JUDr. Dominik Brůha, Ph.D., popsal jednání, které předcházelo sporům, průběh sporů a přístup soudu. Konkretizoval, že v průměru u záchranářů šlo o částku 43 tisíce korun a úroky z prodlení kolem 10 tisíc korun. Úroky z prodlení byly většinově vyplaceny těm, kteří se ozvali, ostatním ne. Zdůraznil, že odborový svaz po soudních sporech netoužil, před nimi mnohokrát usiloval o to, aby byly peníze řádně vyplaceny, ale nároky zaplaceny nebyly, takže nezbylo, než vše důsledně dotáhnout do úplného konce. Teprve v okamžiku, kdy zaměstnanci začali ve velkém zaměstnavatele žádat o vydání výplatních lístků a mzdových listů a skutečně byly v podatelně soudů podány žaloby, potom teprve to zaměstnavatelé začali brát vážně. Každý případ byl individuální, u každého se musel zcela samostatně posoudit a propočítat nárok. Ocenil práci a rychlost soudů, žaloby byla podány v červnu a v červenci a nyní již má přes 90 % účastníků peníze na svých účtech. Potvrdilo se tak, že cesta je sice trnitá, ale právo je vymahatelné. Pro zaměstnance to znamená vystoupit z komfortní zóny a vynaložit určité úsilí, ale pokud má za sebou odborový svaz, potažmo pojišťovnu D.A.S, tak určitě je v daleko lepší situaci, než kdyby měl spor vést sám.
Mgr. Tomáš Stehlík, ředitel úseku likvidace škod Pojišťovny právní ochrany D.A.S., zdůraznil, jak složité bylo všechno včas zvládnout, a poděkoval všem, kteří se na tom podíleli.
Řídící sekce zdravotnických záchranných služeb odborového svazu Pavla Floriánová popsala, že po zveřejnění rozsudku Nejvyššího soudu na se záchranných službách strhla mela a bylo třeba, aby jednotlivé odborové organizace komunikovaly s vedením odborového svazu, s advokátní kanceláří doktora Brůhy a s jednotlivými záchranáři. Poděkovala vedení odborového svazu, advokátovi Dominiku Brůhovi, Pojišťovně právní ochrany D.A.S. i všem odvážným odborářům z jednotlivých záchranek, kteří se ozvali. Akce dodala záchranářům potřebné sebevědomí, že při jejich náročné práci se jich někdo zastane. A také potvrdila, že být v odborech se vyplatí.
U nemocnic došlo jen výjimečně k započítání odměn do průměrů, například v Ústeckém kraji v Krajské zdravotní. V případě zaměstnanců nemocnic byl ale nárok již promlčený. Odborový svaz se přesto obrátil na Ministerstvo zdravotnictví, aby částky vyplatilo ve svých přímo řízených nemocnicích, ale ministerstvo to jako promlčené odmítlo. Samozřejmě každá nemocnice může částky vyplatit i nyní, ta možnost tu stále je.
Foto autorka