Krajská konference OS odborových organizací z Ústeckého kraje se konala ve středu 20. září. Místopředseda odborového svazu Lubomír Francl informoval o aktuálním dění ve zdravotnictví a v sociálních službách a o projednávané legislativě. Popsal nesouhlas odborového svazu s vládním úsporným balíčkem a s legalizací dvojnásobného množství přesčasů, kterou přináší novela zákoníku práce, a kroky, které odborový svaz podniká.
Seznámil s návrhy odborového svazu na zvýšení platů a mezd a s projednáváním úhradové vyhlášky. Věnoval se náboru členů, vzdělávání formou webinářů a dalším vnitrosvazovým otázkám.
Regionální manažer a inspektor BOZP Vladimír Andrejch informoval o spolupráci s odborovými organizacemi, kontrolách v organizacích a jejich významu.
S činností krajské rady v období od sjezdu odborového svazu seznámila ve své zprávě předsedkyně ústecké krajské rady Adriena Šípová.
V diskusi účastníci kritizovali chystané omezení nezdaněných benefitů pro zaměstnance a snížení FKSP z 2 % na 1 %. Personál všech profesí chybí v nemocnicích, v zařízeních sociálních služeb i v lázních. S nejasnou budoucností, nedostatečným financováním i tlakem na úspory, včetně snižování počtu personálu, se potýkají zaměstnanci krajské hygienické stanice.
Na závěr krajské konference účastníci schválili usnesení, jehož součástí jsou závěry s požadavky na řešení aktuálních problémů. Účastníci konference schválili rovněž výzvu vládním politikům nazvanou Zastavte to a buďte opravdu zodpovědní. Oba materiály najdete níže jako soubory ke stažení.
Zpráva o činnosti krajské rady Ústeckého kraje
Krajská rada Ústeckého kraje je sedmičlenná a pracuje již téměř rok v novém složení, jejími členy jsou: Adriena Šípová (předsedkyně krajské rady), Alena Wilhelmová (místopředsedkyně krajské rady), Kateřina Klement Křížová, Hana Michálková, Eva Vinická, Jana Dudová a Jiří Červík. Našim regionálním manažerem je Vladimír Andrejch.
V nové krajské radě pracují členové zaměstnaní v sociálních službách, v hygienické službě a ve zdravotnictví.
Z oblasti sociálních služeb:
V sociálních službách je situace napjatá a neuspokojivá. Zaměstnanců se citelně dotkla loňská a letošní inflace, aniž by došlo k navýšení platů. Výsledkem je nejistota a zvýšená fluktuace zaměstnanců, zvláště v pohraničí. Zaměstnanci jsou navíc rozhořčeni z připravovaných úsporných opatření vlády. Díky nim se zhorší ještě více životní úroveň zaměstnanců.
Nadále probíhá sociální dialog jak se zaměstnavateli, tak i s jednotlivými zřizovateli. Jak zaměstnavatelé, tak zřizovatelé se snaží ve svých zařízeních zajistit pro své zaměstnance důstojné finanční ohodnocení za práci, kterou vykonávají, ale finanční prostředky na sociální služby mají kvůli krokům vlády také omezené.
Zaměstnanci sociálních služeb jsou rozhořčení nad návrhy politiků, co se týká platů a snížení dotací sociálních služeb. Mají pocit, že se vrací o několik let zpátky, když plat pracovníků sociálních služeb byl tak nízký, že nedokázali ušetřit například na zahraniční dovolenou, kvůli loňské a letošní inflaci opět neušetří nic a jejich sny a přání se opět vzdalují. Velká část zaměstnanců přemýšlí o změně zaměstnání anebo o práci v zahraničí, i když se podařilo odborové organizaci vybojovat proplácení přesčasových hodin a navýšení indispozičního volna ze tří dnů na pět, i přes to zaměstnanci uvažují o změně profese. Práce v sociálních službách je psychicky i fyzicky náročná. Fyzický a psychický stav seniorů se zhoršuje. Péče o seniory se pro pracovníky sociálních služeb stává více psychicky a fyzicky náročná, a to nemluvím o navýšení věku odchodu do starobního důchodu, spousta zaměstnanců se vyjádřila, že si nedokážou představit dělat tuto profesi do tak vysokého věku.
Z oblasti hygienické služby:
V současné době nadále pokračuje ze strany Ministerstva zdravotnictví snaha či příprava centralizace krajských hygienických stanic na Státní hygienickou službu. Toto je hlavním cílem novelizace zákona č. 258/2000 Sb. K předloženému návrhu zákona, kterým se mění zákon č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví, vydal Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ČR zásadní připomínky. V roce 2023 proběhlo několik jednání na Ministerstvu zdravotnictví na toto téma s hygienickou sekcí odborového svazu, kde byly vzneseny otázky na připravovanou centralizaci. V současné době není zřejmé, v jaké konečné podobě budou orgány ochrany veřejného zdraví fungovat, kde se budou noví pracovníci odborně vzdělávat, kdo bude zajišťovat nutnou prevenci, a tak bychom mohli pokračovat donekonečna. V současné době náš odborový svaz společně s hygienickou sekcí bojuje za to, aby připravovaná novela zákona o ochraně veřejného zdraví tímto krokem nezhoršila postavení hygienické služby, nebyly prováděny další škrty v oblasti personální i ekonomické (snižování rozpočtu). Nikdo neví, jaké dopady bude mít tato změna na postavení krajských hygienických stanic, zdravotních ústavů a Státního zdravotního ústavu. Novelou má dojít i ke sloučení do jednoho zdravotního ústavu a Státní zdravotní ústav by měl být přejmenován.
Zdravotní ústavy čeká, stejně jako krajské hygienické stanice, centralizace. Celý půlrok se snažíme s touto situací a souvisejícími problémy vyrovnat a řešit je.
O pomoc byla požádána i naše krajská rada, aby pomohla sjednat schůzku s vedením zdravotního ústavu Ing. Ježem, RNDr. Králem a hejtmanem Ing. Schillerem. Schůzka se konala na krajském úřadě. Následující jednání, které vedl Ing. Lajbl, který má na starosti resort zdravotnictví, proběhla na zdravotním ústavu. Celá problematika ještě není dořešena.
Jednání mezi krajským úřadem, Krajskou zdravotní, a. s., a zdravotním ústavem, považuji za nemalý úspěch naší krajské rady.
Zdravotní ústavy, stejně jako ostatní složky rezortu zdravotnictví, se potýkají s finančními problémy, které Ministerstvo zdravotnictví neřeší. Začátkem října pořádá Ministerstvo zdravotnictví setkání ředitelů krajských hygienických stanic, zdravotních ústavů a hygienické sekce odborového svazu v Luhačovicích. Předpokládám a doufám, že se bude týkat problémů a zároveň řešení ve zdravotních ústavech, krajských hygienických stanicích a Státním zdravotním ústavu. Je s podivem, že se struktura dobře fungujících organizací mění.
Z oblasti zdravotnictví:
V Krajské zdravotní, a. s., byla od 1. 7. 2023 všem zaměstnancům navýšena mzda o 7 %. Krajská zdravotní napříč nemocnicemi se potýká s absolutním nedostatkem sester. Měla by nastat změna ve vzdělávání, jinak nebude mít kdo se starat o pacienty. Mělo by se zavést studium ošetřovatelek, protože vznikem sester bakalářského a magisterského studia nechtějí tyto sestry vykonávat rutinní práce. Oddělení se potýkají s nedostatkem léků (originálů), sestry se proto stále ptají lékařů, za co jejich ordinaci léků, která není k dispozici, mohou zaměňovat. Stále není vyřešena otázka předávání směn na odděleních v délce pracovních směn, sestry musejí na předávku dát půl hodiny ze svého volného času. Situace je řešena jen při předávce směn na JIP a v Ryjicích.
Jedna z členek krajské rady, Eva Vinická, je nováčkem ve výkonné radě odborového svazu, snaží se účastnit pravidelných jednání. Hned v lednu na jednání dorazil ministr zdravotnictví Vlastimil Válek, s kterým se diskutovalo o odměňování, nedostatku personálu, změnách ve vzdělávání a dalších aktuálních problémech.
V březnu se podpořila petice ČMKOS proti odchodu do důchodu v 68 letech a podpořila se i demonstrace OS KOVO.
V dubnu se účastnila poprvé jako garant jednání sekce nelékařských zdravotnických pracovníků, kde se diskutovalo o stále trvajícím nedostatku nelékařského personálu.
V květnu se jednání výkonné rady účastnil předseda ČMKOS Josef Středula, s kterým se probírala současná situace zaměstnanců, připravované vládní úsporné kroky a jejich dopady na zaměstnance.
V červnu se účastnila společné pracovní cesty odborového svazu a Lékařského odborového klubu – Svazu českých lékařů do Itálie, kde se hodně diskutovalo o všech problémech, které trápí zdravotníky napříč celou republikou, a shodli se na hrozící personální krizi ve zdravotnictví.
Během léta se jednalo on-line a probíral se možný vývoj situace a případné další kroky odborů.
Dne 28. března 2023 byla krajská rada přijata hejtmanem Ústeckého kraje Ing. Jiřím Schillerem. Za kraj se zúčastnili náměstkové zodpovědní za oblast sociálních služeb a zdravotnictví. Jednání se zúčastnila celá krajská rada a za OS Ing. Ivana Břeňková. Jednání bylo vstřícné a jeho výsledek byl Ing. Břeňkovou zveřejněn Bulletinu OS. Hejtmanem byla přislíbena pomoc a spolupráce s krajskou radou i v dalším období.
***
Po skončení krajské konference následoval brífink, na němž byly novinářům podány informace o nedostatku personálu na pracovištích, přesčasech, situaci v hygienické službě, lázních a dalších aktuálních problémech. Zprávu o brífinku přinesl zářijový Bulletin na straně 8 a najdete ji také na svazovém webu: https://www.zdravotnickeodbory.cz/aktuality/brifink-po-krajske-konferenci-odboraru-z-usteckeho-kraje/
Foto Marie Klírová