V Poslanecké sněmovně o dopadech novely zákoníku práce

Více než sto odborářek a odborářů z Českomoravské konfederace odborových svazů se ve středu 5. června zúčastnilo schůze Výboru pro sociální politiku Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, kde se projednávala novela zákoníku práce. Jednání na základě žádosti ČMKOS probíhalo v jiných prostorách než zvykle, neboť tak velká účast zástupců veřejnosti je zcela mimořádná.

Vládní návrh novely zákoníku práce okomentoval ministr Marian Jurečka. Sdělil, že se jedná o euronovelu, kterou se implementuje směrnice Evropské unie a která zavádí pravidla pro růst minimální mzdy, jejíž cílová hodnota má být 47 % průměrné mzdy, a to v roce 2029. Dodal, že vzhledem k této skutečnosti se návrhem zároveň ruší zaručené mzdy. Vzhledem k tomu, že poslanci odhlasovali možnost vystoupení veřejnosti, tak následovalo vystoupení přítomných.

Úvod otevřel předseda ČMKOS Josef Středula, který sdělil, že ČMKOS se zrušením zaručených mezd zásadně nesouhlasí, a požádal poslance, aby tuto část novely nepřijali. Vyjádřil se také k druhé části směrnice, která určuje, že se má posílit v jednotlivých zemích kolektivní vyjednávání a pokrytí zaměstnanců kolektivními smlouvami až do výše 85 %. Z této části směrnice není v novele nic.

Odborně k návrhu vystoupil právník ČMKOS Jaroslav Stránský, který okomentoval předmětnou novelu. Připomněl, že součástí směrnice, která se do českého právního systému zavádí, je i bod, který říká, že implementace směrnice nesmí snížit úroveň ochrany zaměstnanců a zaměstnankyň. V důsledku politického rozhodnutí vládních stran se ale úroveň ochrany sníží, respektive úplně zruší.

Na schůzi výboru dále vystoupila řada odborářek a odborářů, kteří reagovali na sdělení ministra, vystoupení zástupců zaměstnavatelů a Hospodářské komory, kteří tvrdili, že zaručené mzdy nejsou potřeba a že kolektivní vyjednávání funguje bez problémů.

Odboráři v mnoha vystoupeních upozornili poslance na reálné problémy, se kterými se denně setkávají. Za náš svaz moc děkujeme za vystoupení našim kolegům.

Petr Veselý uvedl poslance do reality a připomněl, že mnohdy se musí odbory uzavření kolektivní smlouvy domáhat až přes zprostředkovatele.

Monika Stejnerová připomněla, co se dělo v mnoha nemocnicích, když se zvýšily platy, ale nerostly tarify.

Eva Tereza Veselá okomentovala nízkou úroveň minimální mzdy.

Ivana Břeňková připomněla negativní zkušenosti z transformace nemocnic.

Jana Hnyková popsala špatné zkušenosti se spoluprací se zaměstnavateli ze sociálních služeb, kteří bez zvýšení tarifů ke zvýšení platů nepřistoupí.

Dagmar Žitníková připomněla, že ve zdravotnictví vlastně ani žádné oficiální zaměstnavatele k jednání nemáme a že bez zvýšení zaručených mezd se v mnoha zařízeních mzdy ani nehnou.

Náš odborový svaz měl na jednání nejen mimořádné množství vystupujících, ale také početnou skupinu kolegů, kteří na jednání výboru přijeli z celé republiky. Všem moc děkujeme.

Pokud se chcete blíže seznámit se stanoviskem ČMKOS k novele zákoníku práce a s tím, co na stanovisko sdělilo MPSV, podrobnou informaci najdete níže jako soubor ke stažení.

Foto Jana Hnyková a ČMKOS

Soubory ke stažení

Podobné články

Aktuality 15. 7. 2024 / 19:23

Tzv. dobrovolné kompetence zdravotnických záchranářů v ČR

Časy se mění a roste poptávka po vyšších kompetencích zdravotnických záchranářů. Ovšem změny musí nejprve nastat v legislativě a teprve potom se mohou zavádět v praxi a ne opačně.

Aktuality 14. 7. 2024 / 21:04

iWorCon pro zlepšení podmínek zaměstnanců v sociálních službách

EPSU, výbor sektorového sociálního dialogu pro sociální služby (EPSU HSS) a Federace evropských sociálních partnerů (FESE) se zasadily o projekt pro zaměstnance v sociálních službách pod názvem iWorCon. 

Aktuality 12. 7. 2024 / 14:43

Změny u DPP a DPČ od 1. 7. 2024

Oblast dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr, tj. dohody o provedení práce (DPP) a dohody o pracovní činnosti (DPČ), zasáhla od konce roku 2023 řada zásadních změn.

Načíst další
 
Napište nám