Vysočinská krajská konference – 3. 10. 2022

Vysočinská krajská konference v pondělí 3. října vyslechla zprávu o činnosti krajské rady, informace o přípravě IX. sjezdu OS, informace o činnosti a plnění programu OS za období od VIII. sjezdu OS do 30. 6. 2022, informace o hospodaření OS za období od VIII. sjezdu OS do 30. 6. 2022, informace z resortů zdravotnictví a sociálních služeb a informace o práci s členskou základnou.

Krajská konference zvolila členy nové krajské rady OS, jimiž se stali: Miloslava Klabenešová, Hana Lisá, Jiřina Marešová, Miroslav Vácha a David Vošický. Do výkonné rady OS byl zvolen  Miroslav Vácha.

Krajská konference zvolila delegáty IX. sjezdu OS, jimiž se stali: Jitka Červená, Hana Kabátková, Hana Lisá, Jiřina Marešová, Ivana Plodíková, Bc. Jana Pohanková, Miroslav Vácha a David Vošický.

Delegáti krajské konference na závěr svého jednání přijali následující usnesení:

Delegáti krajské konference upozorňují na zvyšující se negativní projevy současné krize ve společnosti i ve zdravotnictví a v sociálních službách.

Delegáti krajské konference proto požadují, aby:

• vláda okamžitě řešila inflaci, energetickou krizi a růst cen základních životních potřeb přes regulační mechanismy, které má k dispozici od roku 1992.
  • vláda v rozpočtu na rok 2023 uvolnila dostatek financí na fungování sociálních služeb. Dotace je nezbytné navýšit tak, aby pokrývaly jak růst provozních nákladů, tak navýšení platů a mezd.
  • vláda v rozpočtu na rok 2023 dostatečně finančně podpořila hygienické stanice, zdravotní ústavy a Státní zdravotní ústav a ocenila práci jejich zaměstnanců.
  • vláda zahájila legislativní kroky, kterými by zaměstnance uvedené v příloze č. 1 a v příloze č. 2 nařízení vlády č. 341/2017 Sb. pracující ve zdravotnictví a v sociálních službách zařadila do přílohy č. 3, kde jsou zařazeni nelékařští zdravotničtí pracovníci.
  • Ministerstvo zdravotnictví předložilo na rok 2023 takovou úhradovou vyhlášku, která nemocnicím, lázním a dalším zdravotnickým zařízení uhradí růst nákladů a zvýšení platů a mezd.
  • Ministerstvo zdravotnictví věnovalo zvláštní pozornost lázeňským zařízením, kde je nutné pro udržení tolik potřebné lázeňské péče řešit zvýšení mezd a benefity pro zaměstnance. Období pandemie COVID-19 prokázalo, že lázeňská zařízení nejsou schopná bez systémové podpory konkurovat jiným oborům, a tento trend přetrvává i nadále.
  • vláda přijala novelu zákona o důchodovém pojištění, ve které uzákoní dřívější odchod do důchodu pro profese pracující v náročných pracovních podmínkách bez zkrácení penzí.

Foto Ladislav Kucharský a  Miloslav Toušek

Aktuality 11. 11. 2023 / 9:43

Vysočinská krajská konference – 18. 10. 2023

Krajská konference OS odborových organizací z Kraje Vysočina se konala ve středu 18. října.

Aktuality 16. 8. 2022 / 11:06

Vysočinská krajská rada jednala s hejtmanem Schrekem

Krajská rada Kraje Vysočina požádala hejtmana kraje Vítězslava Schreka o setkání a projednání problematických oblastí v sociálních službách a ve zdravotnictví.

Aktuality 15. 8. 2022 / 18:17

Kraj Vysočina – plnění programu OS

Zpráva vysočinské krajské rady OS o plnění programu OS od VIII. sjezdu odborového svazu do 30. června 2022.