Závěrečná konference k projektu PERHOUSE

V pátek 21. června 2024 se konala on-line závěrečná konference k práci a službám, které zaměstnanci vykonávají v domácnostech ve střední a východní Evropě. Pro představu: v roce 2020 pracovalo v oblasti osobních služeb a služeb pro domácnost v celé Evropské unii cca18 miliónů zaměstnanců. Projekt PERHOUSE se zabýval tím, jaký je vývoj a trendy v této oblasti nejen v České republice, ale i v dalších zemích střední a východní Evropy. Zjistil, že problémy práce v domácnosti jsou veliké.

■ Základním problémem je nemožnost kontroly pracoviště a dodržování pracovních podmínek a BOZP.

■ Tato práce se provádí většinou nelegálně.

■ Práci vykonávají ženy, nedodržuje se pracovní doba, přestávky v práci, neslaďuje se pracovní a rodinný život.

■ Práce je nedoceněná a jsou za ni nízké mzdy.

■ Chybí odborová organizovanost těchto zaměstnanců a nevede se v tomto sektoru sociální dialog.

■ Budoucí trend povede k nárůstu služeb pro domácnost vzhledem k demografickému vývoji v péči o seniory, ale také v péči o děti kvůli narůstající zaměstnanosti rodičů.

■ Nehlášená práce v oblasti péče a osobních služeb a služeb pro domácnost má také přeshraniční rozměr.

■ Je výzvou nejen pro jednotlivé země, ale i pro oborové svazy ve střední a východní Evropě.

Projekt hledal možná řešení v této oblasti.

Jedním z nich je profesionalizace sektoru osobních služeb a služeb pro domácnost. Uznání tohoto sektoru v jednotlivých zemích a zařazení do politik zaměstnanosti, tedy uznání domácnosti jako pracoviště, je klíčem k přechodu nelegální práce na deklarovanou práci osobních služeb a služeb pro domácnost.

Důležitou součástí jsou kampaně na zvýšení povědomí a vzdělávání zaměřené na zaměstnavatele, zaměstnance a spotřebitele, mohou hrát klíčovou roli v boji proti nelegální práci. Zúčastněné strany by měly rozvíjet školicí a vzdělávací aktivity zaměřené na sektor péče a osobních služeb a služeb pro domácnost.

Alarmující skutečností v regionu je, že ani jedna země střední a východní Evropy neratifikovala Úmluvu Mezinárodní organizace práce (ILO) o práci v domácnosti č. 189. Region střední a východní Evropy je vnímán pouze jako „vysílající region“, spíše než jako „přijímající region.“ Při tom práce v domácnosti je zaznamenaná i v těchto regionech.

Práci vykonávají většinou ženy migrantky (například z Ukrajiny), které často pracují na nehlášených pracovních místech v sektoru osobních služeb a služeb pro domácnost. Přestože je region střední a východní Evropy identifikován jako „vysílací region“ pro migrující pracovníky, v rámci EU není jejich situace dostatečně řešená.

■ Závěry projektu apelují na nutnost posílení odborných znalostí v sektoru osobních služeb a služeb pro domácnost v regionu střední a východní Evropy.

■ Je třeba zvýšit povědomí o sektoru těchto služeb pro domácnost.

■ Je třeba zintenzivnit podporu ratifikace Úmluvy ILO č. 189.

■ Je třeba zaměřit se na pracovní podmínky pečovatelských pracovníků v domácnosti v rámci EU ze zemí střední a východní Evropy.

■ Je třeba pokračovat v monitorování situace ukrajinských uprchlíků v sektoru osobních služeb a služeb pro domácnost v zemích střední a východní Evropy.

V rámci projektu se shromáždily odpovědi od pracovníků, zaměstnavatelů a uživatelů služeb vybraných zemí střední a východní Evropy: Slovenska, Slovinska, České republiky, Polska, Estonska a Severní Makedonie. Mezi klíčové oblasti patřila především pečovatelská práce týkající se seniorů a dětí, mzdové ohodnocení těchto pracovníků, vedení sociálního dialogu a kolektivního vyjednávání v této oblasti.

Hlavním koordinátorem projektu byl Středoevropský institut pro výzkum práce (CELSI). Jako hlavní partner stanovil analytický rámec a design výzkumu a koordinoval šest národních partnerů ze zemí střední a východní Evropy.

Projekt těžil z poradní role sociálních partnerů na úrovni EU v oblasti osobních služeb a služeb pro domácnost. Výzkumní pracovníci využívali smíšený výzkumný design zahrnující dva on-line průzkumy, rozhovory se zainteresovanými stranami na úrovni EU a na vnitrostátní úrovni, s ohniskovými skupinami pracovníků v domácnosti. Čerpali také z národních workshopů.

Podrobnosti k projektu PERHOUSE je možné dohledat na: https://easpd.eu/news-detail/perhouse/ a na: https://celsi.sk/en/perhouse

Aktuality 16. 7. 2024 / 13:24

Výzva kolegyním a kolegům ze sociálních služeb

Od roku 2021 nebyly zvýšeny platové tarify přílohy č. 2 nařízení vlády, tedy platy zaměstnancům přímé péče a sociálním pracovníkům v sociálních službách.

Aktuality 14. 7. 2024 / 21:19

iWorCon pro zlepšení podmínek zaměstnanců v sociálních službách

EPSU, výbor sektorového sociálního dialogu pro sociální služby (EPSU HSS) a Federace evropských sociálních partnerů (FESE) se zasadily o projekt pro zaměstnance v sociálních službách pod názvem iWorCon.

Aktuality 17. 4. 2024 / 18:52

První jednání Rady pro inspekce kvality sociálních služeb

V úterý 9. dubna se na Ministerstvu práce a sociálních věcí konalo první jednání Rady pro inspekce kvality sociálních služeb.