Žitníková a zaměstnavatelé jednali s ministrem Vojtěchem o příplatku pro zdravotníky v ZZS

V pondělí 16. července se s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem a jeho náměstkyní Helenou Rögnerovou kvůli zvláštnímu příplatku za práci ve směnách sešli předsedkyně odborového svazu Dagmar Žitníková, prezident Unie zaměstnavatelských svazů ČR Jiří Horecký a prezident Asociace zdravotnických záchranných služeb ČR Marek Slabý.

Odbory a zaměstnavatelé ve shodě navrhli, aby byl zvláštní příplatek vyplácen také zdravotnickým pracovníkům zdravotnických záchranných služeb, a to ve shodné výši. Na podporu požadavku uvedli mnoho argumentů.

Prezident Asociace zdravotnických záchranných služeb ČR Marek Slabý sdělil, že náročnost práce posádek zdravotnické záchranné služby stoupá, na záchrankách chybějí řidiči.

Předsedkyně odborového svazu Dagmar Žitníková upozornila, že nesystémové podpory jednotlivých kategorií pracovníků vyvolávají ve zdravotnictví pnutí a přechody personálu. Záchranáři v nemocnicích příplatek obdrží a může docházet k tomu, že na zdravotnických záchranných službách bude chybět personál. Vzhledem k neexistenci „výjezdové LSPP“ a chybějícím sestrám v pobytových zařízeních sociálních služeb, strmě roste počet výjezdů záchranky.

Prezident Unie zaměstnavatelských svazů ČR Jiří Horecký připomněl, že je nutné, aby byl příplatek financován zvýšením úhrad ze zdravotního pojištění.

Náměstkyně Helena Rögnerová za Ministerstvo zdravotnictví vyjádřila pochybnost nad nutností, aby byly v pobytových zařízeních sociálních služeb všeobecné sestry a nad požadavkem, aby byl zvláštní příplatek vyplácen všem ve stejné výši.

Na její vystoupení reagovali všichni přítomní.

Zdůraznili, že pobytová zařízení sociálních služeb jsou dnes v podstatě léčebnami pro dlouhodobě nemocné, navíc úhrady poskytované zdravotní péče neodpovídají jejímu objemu.

Na zdravotnických záchranných službách pracují týmy a rozdělení zvláštního příplatku podle kategorií by vedlo k jejich rozbití stejně, jako se to stalo v nemocnicích.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch vše vyslechl a závěrem sdělil, že se bude podnětem sociálních partnerů ve spolupráci s Ministerstvem práce a sociálních věcí zabývat.